OZZG wielokrotnie optowało za jednolitym oprogramowaniem obsługującym ośrodki dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Wnioskowaliśmy o ujednolicenie oprogramowania w PODGiK-ach tak by GGK i WINGiK-i mogły zdalnie kontrolować stan, bądź co bądź, państwowego zasobu. Odpowiedź GUGiK była jedna, choć w różnych permutacjach, a zawsze kończyło się tym, że nie można narzucać Starostom oprogramowania w związku z obowiązującą zasadą konkurencyjności.
Aż do teraz. Okazało się, że jednolitość danych oraz ich pozyskiwanie przez różne podmioty bez konieczności zakładania na warunkach różnych regulaminów i logowania na osobiste konta na powiatowych portalach, dzięki umiejętnemu wykorzystaniu usług sieciowych, jest możliwe!
RA_IT_Karta_oceny_projektu_IntegrPZGIKSkończy się wreszcie dominacja PODGiK-ów.
Sekretarz Komitetu Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji Wioletta Zwara skierowała na Posiedzenie KRMC w dn. 11 października br. PROJEKT pt.: Integracja państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, którego Beneficjentem jest Główny Urząd Geodezji i Kartografii, a Wnioskodawcą Minister Rozwoju i Technologii. Wielokrotnie
Jak wynika z dokumentu OPIS ZAŁOŻEŃ PROJEKTU INFORMATYCZNEGO Państwowy Zasób Geodezyjny i Kartograficzny szczebla powiatowego, czyli tego najważniejszego, bo prowadzącego rejestry publiczne dla wścieli gruntów, inwestorów, projektantów, urbanistów, samorządów terytorialnych, a przede wszystkim mierniczych i geodetów. Tymi rejestrami miedzy innymi są informatyczne bazy EGiB, GESUT i BDOT500. Dane z tych baz tworzą Mapę Zasadniczą, która jest wielkoskalowym opracowaniem kartograficznym, zawierającym informacje o przestrzennym usytuowaniu: punktów osnowy geodezyjnej, działek ewidencyjnych, budynków, konturów użytków gruntowych, konturów klasyfikacyjnych, sieci uzbrojenia terenu, budowli i urządzeń budowlanych oraz innych obiektów topograficznych, a także wybrane informacje opisowe dotyczące tych obiektów.
Według dokumentu “Opis założeń projektu…”:
Zakres projektu obejmuje:
- przekształcenie dokumentacji w części powiatowej Pzgik z postaci analogowej do postaci
bazy danych i zasilenie wynikami prac systemów starostw powiatowych, z których pochodzi
przekształcana dokumentacja, - uruchomienie usług udostępniających wybrane dane Pzgik wymagające opłaty, z dowolnego
obszaru Polski.
W wyniku realizacji projektu interesariusze uzyskają w jednym miejscu:
- dostęp do usług umożliwiających zakup danych Pzgik, z dowolnego obszaru Polski bez
potrzeby zakładania kont w systemach starostów, - dostęp do ucyfrowionej powiatowej części Pzgik.
Razem wg. KRMC dotyczy to 10 223 328 PODMIOTÓW
Według posiadanej wiedzy przez ministerstwo wnioskujące, Interesariusze: Geodeci, rzeczoznawcy majątkowi, projektanci, wykonujący działalność profesjonalną na podstawie nadanych uprawnień, użytkownicy indywidualni (m.in. właściciele 41 mln działek ewidencyjnych oraz 15,4 mln lokali i domów), przedsiębiorcy planujący i realizujący zadania inwestycyjne, razem 10 223 328 podmiotów muszą borykać się z problemami:
• brak danych cyfrowych Pzgik dla części obszaru kraju,
• konieczność wyszukania właściwego dla lokalizacji nieruchomości starostwa powiatowego, do którego składany jest wniosek, jeśli nieruchomość została wskazana na mapie lub wprowadzone zostały wszystkie niezbędne dane identyfikacyjne,
• konieczność wielokrotnego wpisywania tych samych danych (dane właściciela) w przypadku występowania z wnioskiem dotyczącym nieruchomości zlokalizowanych w różnych powiatach,
czyli brak jednego miejsca, z którego użytkownik indywidualny mógłby zainicjować interesującą go sprawę, bez potrzeby przeszukiwania / uruchamiania wielu różnych stron internetowych.
• brak kompletnych danych dostępnych w formie cyfrowej; również dla tych powiatów, dla których w ciągu ostatnich lat tworzone były bazy danych i digitalizowane materiały Pzgik ciągle część danych występuje jedynie w formie tradycyjnej (analogowej),
• brak możliwości pozyskiwania materiałów z wielu powiatowych zasobów, bez zakładania kont, co jest szczególnie uciążliwe przy inwestycjach liniowych lub rozproszonych,
• brak jednego miejsca dostępu do pełnego krajowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Starostowie nie przekazują / nie udostępniają danych poprzez geoportal GUGiK lub dane tą są niepełne i różnią się od zasobu udostępnianego przez geoportale powiatowe.
Projekt rozpisany na 2 lata ujednolici oprogramowanie
Jak widać ten Projekt rozpisany na 2 lata ujednolici oprogramowanie realizujące płatne żądania udostępnienia danych z Pzgik.
W marcu br. na spotkaniu członków OZZG, online Wydanie Specjalne Tygodnika Mierniczo-Geodezyjnego 31-03-2023 z ministrem Piotrem Uściańskim padały uwagi o rozdrobnieniu Pzgik na 380 jednostek, oraz o tym, że winne tu są 20 letnie zaniedbania realizujących z różnym skutkiem ustawowe obowiązki Starostw oraz Prezydentów miast na prawach powiatów.
Zaś 9 marca na spotkaniu zorganizowanym w ministerstwie przez Posła Roberta Warwasa członkowie OZZG przedstawili Ministrowi największe bolączki naszych członków. Nie dotrzymywanie terminów przez PODGiK-i, dostarczanie nierzetelnych danych w niejednolitych formatach również GML.
Oczywiście nie twierdzimy, że to co się teraz wydarzyło jest zasługą OZZG ale zapewne w zmianie optyki na dostępność baz danych mamy swój maleńki udział.
Opis-zalozen-projektu-20231006