Zarząd OZZG poprzedniej kadencji ponad rok temu podjął inicjatywę w sprawie nowelizacji i urealnienia stawek biegłych. Było to wynikiem inicjatywy z marca 2023 roku Wiceprzewodniczącego Związku Robert Jawor, który podjął tą kwestię przy okazji omówienia warunków ekonomicznych i gospodarczych jakie zaistniały w ostatnich latach, oraz nowelizacji przepisów w sprawie zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych w artykule publikowanym na stronie ozzg.pl.
Wskazany taż został kierunek możliwej szybkiej nowelizacji tj. podniesienia mnożnika procentowego wobec trwałego utrzymywania się na niezmiennym poziomie kwoty bazowej.
Ważną kwestią są też stawki wynagrodzenia biegłych, które odnoszą się do kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Przez ostatnich kilka lat nie uległa ona zmianie. Waloryzacji tej kwoty też nie będzie w najbliższym okresie, jak donosi prasa. Należałoby się więc zwrócić do Ministra Rozwoju i Technologii pana Piotra Uścińskiego oraz do Ministerstwa Sprawiedliwości o urealnienie cen usług wykonywanych na zlecenie sądów, chociażby przez podniesienie parametrów procentowych odnoszących się do wspomnianej kwoty bazowej.
Taki wniosek w najbliższym czasie zostanie przedłożony zarządowi Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Geodetów . Szczególnie że żadna z ogólnopolskich organizacji w naszej branży takich inicjatyw w zakresie interesów mierniczych – geodetów uprawnionych nie wykazuje. Na co wskazuje również bliższa i dalsza przeszłość.
Początkiem czerwca Zarząd Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Geodetów podjął decyzję w sprawie przesłania do Ministerstwa Sprawiedliwości pana Zbigniewa Ziobro, pisma w sprawie rewaloryzacji stawek biegłych sądowych określonych w rozporządzeniach.
Termin nie został przypadkowo wybrany. Zbiegał się bowiem z publikacją pozytywnych wyników makroekonomicznych i spadku inflacji o czym informował rząd. Niedługo po tym Związek otrzymał wymijającą odpowiedź, z której wywnioskować można było że w połowie 2023 roku ministerstwo ledwie dostrzegło problem po niemal siedmiu latach od ostatniej zmiany w tych przepisach. Następnie jak wiemy nastąpił okres kampanii przedwyborczej i kształtowania się koalicji rządzącej, zmian w ministerstwach itd. To nie sprzyjało pracom nad istotną kwestią dla grona biegłych.
Finalnie po różnych inicjatywach i kontaktach z ministerstwem w piśmie z listopada po raz kolejny Wiceprzewodniczący zwrócił uwagę na czynniki natury ekonomicznej wynikające z danych Głównego Urzędu Statystycznego – siedmioletniego okresu. W wyniku czego Związek otrzymał odpowiedź z której wynikało że ministerstwo wszczęło wyczekiwany proces legislacyjny .
Pismo-DPG-do-Wiceprzewod.-OZZG-dot.-podwyzek-dla-bieglych-sadowych
Dziś doczekaliśmy się zmian, które należy uznać za doraźnie i niewystarczające oraz dalece spóźnione. Jest to jednak znaczne podniesienie stawek względem tych ustalonych w styczniu 2017 roku. Poziom waloryzacji bowiem przekroczył 30%.
W 2020 roku na podmioty geodezyjne w wyniku nowelizacji prawa geodezyjnego zostały nałożono dodatkowe obowiązki, wymagania, oraz koszty. Istotne znaczenie ma brzmienie art. 12 ustawy ale również inne rozwiązania prawne. Dlatego też miejmy nadzieję, że obecny zarząd Związku podejmie działania w kierunku podniesienia stawek i dalszych zmian załącznika nr 2 (typowych czynności technicznych biegłych z zakresu geodezji i kartografii) o nowe czynności i prace wynikające z ustawy i przepisów wykonawczych w obecnym brzmieniu.
Ogłoszone przepisy w sprawie stawek wynagrodzenia biegłych mają następujące obowiązujące brzmienie.
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 kwietnia 2024 r. w sprawie określenia stawek wynagrodzenia biegłych, taryf zryczałtowanych oraz sposobu dokumentowania wydatków niezbędnych dla wydania opinii w postępowaniu cywilnym zostało ogłoszone w dniu 2024-04-24 w następującym brzmieniu.
D20240627
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 kwietnia 2024 r. w sprawie określenia stawek wynagrodzenia biegłych, taryf zryczałtowanych oraz sposobu dokumentowania wydatków niezbędnych dla wydania opinii w postępowaniu karnym ogłoszone w dniu 2024-04-23 w następującym brzmieniu.
Przepisy wchodzą w życie z dniem następującym po dacie ogłoszenia.
Do opinii, które zostały zlecone przez sąd w postępowaniu cywilnym przed dniem wejścia w życie rozporządzenia i zostały wydane w terminie wskazanym przez ten sąd w postanowieniu o przeprowadzeniu dowodu z opinii biegłego, stosuje się przepisy dotychczasowe.