Wczoraj w Mikołowie
woj. Śląskie w siedzibie Muzeum Miejskiego przy ul. Karola Miarki 15 odbyło się kolejne II spotkanie lokalnej społeczności zawodowej, z cyklu spotkań w różnych miastach kraju, mających na celu skonsultować społeczny projekt ustawy “Prawo o zawodzie mierniczego i samorządzie zawodowym miernictwa geodezyjnego” inicjatorów i autorów (w dużej części) członków OZZG.
Pierwsze spotkanie odbyło się 29 września br. w Kaliszu woj. wielkopolskie, w Zespole Szkół Ponadpodstawowych przy ul. Rzemieślniczej 6, gdzie organizatorem spotkania a zarazem gospodarzem był mierniczy geodezyjny z uprawnieniami 1 i 2, nauczyciel zawodu w technikum geodezyjnym, członek OZZG, kolega mgr inż. Paweł Lewicz.
W najbliższych planach organizacyjnych
tego Cyklu Spotkań Konsultacyjnych projektu ustawy “Prawo o zawodzie mierniczego i samorządzie zawodowym miernictwa geodezyjnego”, są miasta: Aleksandrów Kujawski woj. Kujawsko-pomorskie w styczniu 2024 r. oraz w marcu 2024 r. Wolbrom woj. Małopolskie.
Organizatorami oraz gospodarzami, a także sponsorami cateringu wczorajszych obrad było małżeństwo miernicze inż. Anna Żukowska – Staszak oraz mgr inż. Sebastian Staszak mierniczy geodezyjny uprawniony, obydwoje z firmy ASGeodezja sp. z o.o.
Niestandardowy pomysł na konsultacje bezpośrednie
projektu ustawy a zarazem na rozpropagowanie inicjatywy upodmiotowienia naszego zawodu w środowiskach mierniczych i geodezyjnych, jest kontr – propozycją na etykietowy (od nalepki na towarze), zgrany model tzw. “konsultacji społecznych” będący w rzeczy samej “alibi dla organów” inicjujących prace legislacyjne.
Sam pomysł na bezpośrednie konsultacje, wziął się z praktyki często stosowanej w marketingu politycznym, np. przy okazji kampanii wyborczych a zwany jako “door-to-door” czyli w skrócie od drzwi do drzwi. Z tym, że w naszym przypadku trafniejsze jest powiedzenie od miasta do miasta.
Na wstępie mgr inż. Krzysztof Szczepanik
wieloletni mierniczy geodezyjny – uprawniony oraz też wieloletni Biegły sadowy, zaproponował, by wszyscy zgromadzeni, po kolei przedstawili się i w paru słowach powiedzieli kilka słów o sobie, skąd są, gdzie pracują itp. I tu ciekawostka, bo okazało się, że jeden z obecnych Kolegów przyjechał aż z Gdyni. Jak sam stwierdził “po drodze” mu było.
Krzysztof przedstawił też genezę oraz przyczyny powstania projektu ustawy o zawodzie wykonywanym a nieoficjalnie zwanym “geodetą”.
Dość powiedzieć, że ustawa z 17 maja 1989 r. “Prawo geodezyjne i kartograficzne” jest zlepkiem 3 innych komunistycznych dekretów, i próżno w niej szukać definicji zawodu “geodeta”. W zamian jest definicja “wykonawcy” geodezyjnego (art. 11) oraz “osoby wykonująca samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii” (art. 42). Do ciekawostek należy, że sama nazwa (nie definicja) “geodeta” w ustawie występuje tylko 4 przy okazji czynności rozgraniczeniowych z rozdziału 6. Natomiast główny geodeta kraju występuje 37 razy, a geodeta wojewódzki i geodeta powiatowy występują po 2 razy. I jeszcze geodeta gminny 1 raz. To, czy możemy mówić, że to jest nasza ustawa?
Same zaś założenia i części ustawy w zaproponowanej do dyskusji formie
przedstawił Przewodniczący OZZG mgr inż. Sławek Barasiński, mierniczy geodezyjny – uprawniony. I tu dość często mu przerywano, wystąpieniami z sali, z pytaniami np. jak w ustawie opracowano niektóre tematy. Dość długą dyskusję wywołała kwestia techników geodetów. Bo jeśli chodzi o tych z uprawnieniami, to sprawa prosta i przewidziana przez projekt, na zasadzie praw nabytych. Ale co, gdy technik geodeta ma rozpoczęte, w trakcie wejścia w życie ustawy, postepowanie kwalifikacyjne, t.j. złożony i zakwalifikowany wniosek z załącznikami przez GGK?
W spotkaniu brali też udział przedstawiciele firmy ART-GEO, na czele z jej właścicielem mierniczym geodezyjnym z uprawnieniami Arturem Jarzyło, którzy przedstawili nowe technologie oraz nowy sprzęt pomiarowy wraz z oprogramowaniem, taki jak np. GNSS z kamerami oraz ręczny – mobilny skaner laserowy do zobrazowań nie tylko obiektów przestrzennych ale również elementów stanowiących treść np. mdcp.
Galeria